Jak jsem jsem si mailoval s robotem

Dnes máte jedinečnou možnost absolvovat exkurs do mysli programátorovi a sledovat analytický tok jeho myšlenek. Dále se dozvíte jak mi robot udělal návrh a také zda jsem ho přijal…

Vše to začlo stěhováním, sice jen po Pardubicích, ale výměně dokladů a tím pádem běhání po úřadech jsem se stejně nevyhnul. A když už jsem byl v úředním kolotoči, rozhodl jsem se i nechat si vyměnit i řidičák, za ten krásný, nový, evropský. Ostatně stejně bych to musel do konce roku zařídit.

Zašel jsem na Odbor dopravy a tam asi 10 lidí.


předání reference do call_user_func()

Ve starších verzích PHP bylo možné předávat do funkce call_user_func() paramtery pomocí reference.

To se dá využít například k tomu, že si uděláte třídu pro zpracování událostí. Metodou add() si při bootstrapu zaregistrujete callback funkce. A v příslušném místě pak pomocí metody emit() vyvoláte všechny zaregistrované callbacky a předáte jim data. Každá vyvolaná funkce (metoda) může data zpracovat a zmodifikovat.


DNS-313 na Linuxu

Rozhodl jsem se na pracovní, ale i domácí záležitosti, zakoupit servříček na který bych mohl průběžně zálohovat práci.

Prošel jsem recenze na NAS servery. Zhodnotil jsem potřeby a možnosti a došel k následujícímu:

  • úložný prostor 1TB
  • samostatný stroj, přístupný přes síť
  • finance kolem 5.000,– Kč a to včetně disku (cca 1500,–Kč).

V úvahu padaly tři řešení.


PHP Iterator

V PHP je možné implementovat objekt přes který jde iterovat pomocí foreach(). Pro tuto funkčnost je potřeba aby objekt implemetoval rozhraní Iterator.

Souhrou okolností jsem se k PHP dostal od jiných jazyků a v PHP je iterátor implementovany trošicku jinak nez tradiční pattern. Takže při implementaci Iterable objektu vždycky tak trochu tápu.


svn ignore

Jak ignorovat soubory při commitu, update, etc… do SVN? Pomoci svn propedit:

$ svn propedit svn:ignore “adresar”

a do vlastností zapište masku které soubory ignorovat. např:

*

nebo *.log.

Hodí se to pokud nechcete do commitu zahrnout například logy, nebo cache soubory z disku které generujete “on request”


Aha, tak takhle to Orey Gilliam myslel.

To že nefunuje ICQ kvuli změně protokolu snad už ví dneska každý (jo jasně, vím že to není až tak uplně změna protokolu, taky vím že není problém pomocí pár drobných změn vetšinu klientů rozchodit ale to nejsou věci které chci řešit)


Hosting a SSH

Jak známo v zákoutích českého internetu není mnoho hostingů které by poskytovaly přístup přes ssh. Zároveň jste určitě někdy řešili problem vytvoření symbolického linku na hostingu, smazání souboru nebo adresáře který jste vytvořili z PHP a přes FTP Vám smazat nešel (kvuli šachům s právama uživatel vs. práva procesu pod kterým běží apache), nebo hledali důvod proč Vám něco nefunguje a hodil by se Vám, byť omezený, přístup do shellu.