Srážka se státní správou

Když jsem začal pracovat sám na sebe, řešil jsem formu jakou tomu dát. Od začátku jsem to řešil cestou nejmenšího odporu. Tzn. co nejmíň papírů a starostí. Výsledkem bylo, že jsem jako programátor podnikal na základě autorského zákona.

Jak nám drazí správci našeho státu neustále mění ty zákony tak jsem došel k názoru, že je pro mě výhodnější zvolit formu jinou a to podnikání na živnostenský list. Obrnil jsem se trpělivostí rozpomněl jsem se, že budu potřebovat výpis z trestního rejstříku, potvrzeni z FÚ o tom že státu nic nedlužím a taky budu muset někam běžet pro kolek.

Když jsem si to zjišťoval napoledy, tak dělali výpisy na jednom místě. Muselo se požádat a za týden (když nad Vámi bděl pošťácký patrón) přišel výpis poštou. To jsem věděl že jde požádat na CzechPointu a naivně si říkal, že by to mohli udělat i na počkání.

Paní za přepážkou byla velice milá. Až jsem z toho byl celý nesvůj, to se mi na úřadě snad ještě nestalo. Řekl jsem ji, že bych potřeboval výpis z TR na založení ŽL. Ona na to, že ho nepotřebuji protože si to už zařizují sami na živnostenském úřadě, ale že mi to ještě ověří. Zvedla telefon, zavolala na ŽÚ (v pátek dopoledne !!!) a potvrdila, že je to skutečně tak.

To mě zaskočilo. V pátek dopoledne a na úřadě nejen že fungují, ale jsou i milí. Našel jsem si na internetu tlf. číslo na ŽÚ a zavolal tam, co teda potřebuju pro založení živnosťáku. Další překvapení mě čekalo když jsem se dozvěděl, že mi stačí občanka a zbytek si zřídí sami.

Tak jsem se sebral, dojel na ŽÚ a čekal kde bude ten zádrhel. Bez čekání jsem byl vzat na řadu, místo stohu forulářů jsem vyplnil jediný papír kde jsem zaškrtl co chci provozovat za živnost(i). Došel jsem na místě zaplatit správní poplatek a než jsem se vrátil do kanceláře paní měla vyjeté papíry připravené k podpisu. Zkontroloval jsem si údaje podepsal a dozvěděl se, že živnosťák bude hotov příští týden. Nicméně IČO mi přidělili ihned a od toho dne jsem mohl živnost provozovat. Celkem mě to stálo 10 minut času a 1000,–Kč správních poplatků.

A když se mě pak paní optala jestli si chci objejít klasické trojkolečko (FÚ, sociálku a zdravotní) sám nebo jestli to tam mají odeslat, tak jsem nevěřícně zakroutil hlavou a chvilku jsem uvažoval jestli si to neoběhám sám, abych si zavzpomínal na časy kdy mě stát honil kvuli každé kravině od čerta k ďáblu (za konkrétní role, nechť si laskavý čtenář doplní úředníky dle vlastních zkušeností).

Že by se nám ta státní správa začala opravdu reformovat?


Komentáře

Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní – to se často na internetu nevidí.

Hi HI

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.