GIMP: Bílé zuby

krok 1

Otevřete fotografii kterou chcete upravovat. Já jsem si našel jeden zářivý úsměv na sxc.hu Vrstvu pozadí zduplikujte. Na zkopírované vrstvě budememe pracovat.

krok 2

Připravte si svůj oblíbený nástroj výběru a vyberte oblast tvořenou zuby.

gimp – vybraná oblast zubů

Výběr si uložte do kanálu Select->Save to chanel.

krok 3

Skryjte výběr Ctrl+T ať Vás neruší při korekci barvy

krok 4

Vyberte si několik referenčních bodů u kterých si zjistíme aktuální barvu. Body zvolte v různých odstínech zubů.

gimp – vybrané referenční body

Je dobré si body nějak označit abyste se pohybovali vždy ve stejných místech. V nové verzi gimpu (2.3) jsou na to přímo Snap points (na pravítku Ctrl + Táhnout myší). Ve starší verzi budete muset použít Guides (průvodce). Najeďte na pravítko stiskněte levé tlačítko na myši a “vytáhněte si” Guide kam potřebujete.

Na zjištění barvy si vyberte pipetku Tools -> Color picker.

gimp – informace o barvě nabrané pipetkou

V tomto připadě jsem našel hodnoty:

166,134,92
214,183,154
251,219,165
gimp – hodnoty RGB ve vybranych bodech

Vidíte, že všechny hodnoty mají k odstínům šedi poměrně daleko. Všude je hodně červené a málo modré. A protože žlutá je komplementární barva k modré bude nás zajímat hlavně ta modrá.

Takže vzhůru do úprav

krok 5

Vyberte si dialog křivek Layer->Colors->Curves. A vyberte modrý kanál.

Začneme s nejtmavším bodem (166,134,92). Na ose X najděte hodnotu modré (92). A posuňte ji výš v ose Y. Měli byste se dostat zhruba do výšky střední hodnoty kanálů v daném bodě (134).

Postup opakujte pro všechny tři body. Potom vyrovnejte křivku přibližně do přímky. Pokud to vypadá na obrázku nepřirozeně, posuňte přivku trochu níž.

gimp – dorovnání modrého kanálu

Tímto jste vyrovnali přebytek žluté v oblasti zubů. Pokud se Vám barva zubů zdá nějaká podivná můžete vyrovnat ještě červený kanál. S tím rozdílem že červený kanál posunete směrem dolů.

gimp – dorovnání červeného kanálu

krok 6

Pokud vám příjdou příliš ostré přechody mezi zuby a dásněmi, zviditelněte si znovu selection Ctrl+T. Změňte výběr na okraje Selection->Border, hodnotu zvolte 2–4 pixely (samozřejmě podle velikosti obrázku), a na výběr aplikujte gausovo rozostření.

A máte hotovo

gimp – bílé zubyKomentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.